NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI
|
2025. június 1-jén 152 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő: 34 db MSZ EN, 32 db MSZ EN ISO, 44 db MSZ EN IEC, 6 db MSZ ISO, 2 db MSZ CWA, 5 db MSZ CEN/TR, 8 db MSZ IEC, 2 db MSZ CEN/TS, 4 db MSZ IEC/TS, 3 db MSZ IEC/TR, 3 db MSZ ISO/IEC, 4 db MSZ ISO/IEC/TR, 1 db MSZ ISO/IEC/TS, 1 db MSZ CLC/TS, 1 db MSZ CEN ISO/TR, 1 db MSZ HD és 1 db MSZ.
tovább
2025. június 1-jén összesen 97 db nemzeti szabvány visszavonására került sor. Ebből 52 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt, 3 db pedig helyettesítés nélkül került visszavonásra. 42 db magyar nemzeti szabvány az új kiadásukkal együtt a megadott időpontig párhuzamosan érvényes. A párhuzamos együttélés elősegíti a szervezetek fokozatos átállását az új kiadás alkalmazására. A részben visszavont szabványok száma 6 db.
Szabványok szövegének változása (helyesbítés, módosítás)
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025. június 1-jén 3 db nemzeti szabvány helyesbítését és 10 db nemzeti szabvány módosítását tette közzé.
Szabványok programba vétele
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025. június 1-jén 2 db nemzeti szabvány kidolgozását vette programba.
tovább
Szabványok tervezett visszavonása
|
A következőben megadott forrásdokumentum nélküli nemzeti szabványok visszavonási szándékát a Magyar Szabványügyi Testület – a felszólalási határidővel – közzéteszi az érdekelt szakemberek számára.
tovább
NEMZETI SZABVÁNYOSÍTÓ MŰSZAKI BIZOTTSÁGOK
|
Nemzeti szabványosító műszaki bizottság tevékenységi területének bővítése
|
A Magyar Szabványügyi Testület Szabványügyi Tanácsa 2025. május 16-án a 9/2025. számú SZT határozatával jóváhagyta a következő műszaki bizottság tevékenységi területének bővítését.
tovább
MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK
|
2025. június 1-jén 12 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.
tovább
Építőanyagként újrahasznosítható anyagok vizsgálata – MSZ EN 17516
|
Az MSZ EN 17516:2024 Hulladék. Építőanyagként felhasználható szemcsés szilárd anyagok jellemzése. Megfelelőségi kioldódási vizsgálat. Felfelé áramlásos perkolációs vizsgálat szabvány célja (az MSZ EN 14405-tel vagy az MSZ EN 12457 szabványsorozattal együtt), hogy meghatározza az építési termékként hasznosítható szemcsés szilárd hulladék kioldódási viselkedését, és ezáltal lehetővé tegye a szabályozás alá eső veszélyes anyagok talajba, felszíni vízbe és felszín alatti vízbe történő kibocsátása hatásának értékelését, figyelembe véve a CE-jelöléshez kapcsolódó követelményeket.
tovább
Szennyvíztisztítás – MSZ EN 12255-13
|
Az MSZ EN 12255-13:2023 Szennyvíztisztító telepek. 13. rész: Vegyszeres tisztítás. Szennyvíztisztítás kicsapatással/pelyhesítéssel szabvány egy 16 részből álló szabványsorozat része. A szabvány azokat a követelményeket határozza meg, amelyek a foszfor és a lebegő anyagok eltávolítására alkalmazott, a háztartási és települési szennyvizek kicsapatással/pelyhesítéssel történő vegyszeres tisztítására vonatkoznak. A vegyszeres tisztítás potenciálisan hozzájárulhat a körforgásos gazdasághoz a szennyvízből vagy iszapból származó anyagok, pl. a foszfor visszanyerése által.
tovább
Szilárd bio-tüzelőanyagok – MSZ EN ISO 17225 szabványsorozat
|
Az MSZ EN ISO 17225 Szilárd bio-tüzelőanyagok. Tüzelőanyag-előírások és -osztályok szabványsorozat 9 részből áll: 1. rész: Általános követelmények; 2. rész: Osztályozott fapelletek; 3. rész: Osztályozott fabrikettek; 4. rész: Osztályozott faforgács; 5. rész: Osztályozott tűzifa; 6. rész: Osztályozott, nem fából készült pelletek; 7. rész: Osztályozott, nem fából készült brikettek; 8. rész: Osztályozott, hőkezelt és sűrített biomassza-tüzelőanyagok kereskedelmi és ipari felhasználásra; 9. rész: Osztályozott, ipari felhasználású fahulladék és faforgács.
tovább
HIÁNYPÓTLÓ, IDEGEN NYELVŰ NEMZETI SZABVÁNYOK
|
A szabványok magyar nyelvű változatának kidolgozásához az MSZT várja azon cégek, szolgáltató szervezetek, intézmények és szakemberek jelentkezését, akik számára fontos valamelyik szabvány magyar nyelvű változatának megjelenése, és ennek érdekében szakmailag és/vagy pénzügyileg támogatnák a magyar nyelvű változat kiadását, segítve ezzel a szabvány egységes értelmezését, illetve alkalmazását. További információk a szabvtit@mszt.hu e-mail-címen kérhetők.
Mikrohullámú sütők műszaki jellemzőinek mérése – MSZ EN IEC 60705
|
Az MSZ EN IEC 60705:2025 Háztartási mikrohullámú sütők. A működési jellemzők mérési módszerei (IEC 60705:2024) szabvány a háztartási és hasonló célú mikrohullámú sütők, továbbá a grillsütővel ellátott mikrohullámú sütők és a kombinált mikrohullámú sütők főbb működési jellemzőit és ezek mérési módszereit határozza meg.
tovább
Útmutató az AI-alkalmazásokhoz – MSZ ISO/IEC 5339
|
Az MSZ ISO/IEC 5339:2025 Informatika. Mesterséges intelligencia. Útmutató az AI-alkalmazásokhoz szabvány segítséget jelent az AI-alkalmazások fejlesztése és alkalmazása hátterének, lehetőségeinek és folyamatainak meghatározásához. Az útmutató makroszintű áttekintést ad a mesterséges intelligencia alkalmazásának környezetéről, az érdekelt felekről és szerepeikről, a rendszer életciklusához való viszonyról, valamint az AI-alkalmazás általános jellemzőiről és szempontjairól.
tovább
Jégkorongozók fej-, arc- és szemvédője – MSZ EN ISO 10256 szabványsorozat
|
Az MSZ EN ISO 10256 Védőeszközök használata jégkorongozáshoz szabványsorozat jelenleg négy részből áll: 1. rész: Általános követelmények; 2. rész: Mezőnyjátékosok fejvédői; 3. rész: Mezőnyjátékosok arc- és szemvédői, 4. rész: Kapusok fej- és arcvédői. Az ISO/TC 83/SC 5 nemzetközi szabványosító bizottság jelenleg az ISO/DIS 10256-5 Protective equipment for use in ice hockey. Part 5: Neck laceration protectors for use in ice hockey, azaz a „nyakvédő-” szabvány kiadását készíti elő.
tovább
Helyhez kötött, beltéri edzőkészülékek biztonsága – MSZ EN ISO 20957 szabványsorozat
|
Az MSZ EN ISO 20957 Helyhez kötött edzőkészülékek szabványsorozatnak jelenleg kilenc tagja magyar nemzeti szabvány: 1. rész: Általános biztonsági követelmények és vizsgálati módszerek; 2. rész: Erősítő edzőgépek; 4. rész: Erőedzőpadok; 5. rész: Helyhez kötött edzőkerékpárok és forgatókaros edzőkészülékek; 7. rész: Evezőpadok; 8. rész: Lépő-, lépcsőző- és mászókészülékek; 9. rész: Elliptikus pályájú edzőkészülékek; 9. rész: Elliptikus pályájú edzőkészülékek, 1. módosítás; 10. rész: Edzőkerékpár rögzített kerékkel vagy szabadonfutó kerék nélkül. Minden rész az adott eszköz általános követelményein túl a kiegészítő biztonsági követelményeit és vizsgálati módszereit tartalmazza. A szabványok minden helyhez kötött beltéri edzőkészülékre, illetve az ezeket üzemeltető szervezetekre vonatkoznak: sportegyesületek, oktatási intézmények, szállodák, sportcsarnokok, klubok, rehabilitációs központok edzőtermeiben használt eszközök, ahol az edzőkészülékekhez való hozzáférést, a biztonsági előírásoknak való megfelelőséget és ennek ellenőrzését a tulajdonosnak (jogi felelősséggel rendelkező személynek) saját magának kell szabályoznia.
tovább
Tranzakcióbiztosítás az e-kereskedelemben – MSZ ISO 32120
|
Az MSZ ISO 32120 Tranzakcióbiztosítás az e-kereskedelemben. Irányelvek az áruk minőségbiztosítási nyomonkövethetőségi információinak megosztásához az e-kereskedelmi ellátási láncokban szabvány bemutatja a hatékony és rugalmas nyomonkövethetőség kialakításának folyamatát az e-kereskedelemben, foglalkozik a kritikus nyomonkövetési eseményekkel és a legfontosabb nyomonkövethetőségi információkkal, valamint módszereket javasol az összegyűjtött nyomonkövethetőségi információk megosztására. A szabvány megalapozza a vevők, az e-kereskedelmi platformok üzemeltetői, a szabályozó hatóságok, a minőségügyi szervek, a minőségbiztosítási szolgáltatók és a vámhatóság tájékozottságát, illetve ezzel a szakszerű, felelősségteljes és adatalapú döntéseket.
tovább
Kullancs elleni védelem – MSZ EN 17487
|
Az MSZ EN 17487:2025 Védőruházat. A kullancscsípés elleni védelmet szolgáló, permetrinnel kezelt ruhadarabok szabvány olyan követelményeket határoz meg, amelyekkel biztosítható, hogy a védőruházat permetrintartalma ne lépje túl az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott, az emberi szervezetre még nem veszélyes határértékeket, valamint azt, hogy a permetrin védőhatása a ruházat teljes élettartama alatt fennmaradjon. A permetrinnel – az ezzel kezelt ruhadarabokkal – érintkező kullancsok mozgásképtelenné válnak és ennek következtében nem képesek elérni a csupasz bőrt.
tovább
Szennyvíztisztító telepek, szennyvíztisztítás, biztonsági alapelvek – MSZ EN 12255 szabványsorozat
|
Az MSZ EN 12255 Szennyvíztisztító telepek szabványsorozat tizenhat részből áll: 1. rész: Általános kialakítás és építési alapelvek; 2. rész: Esővíz-elvezető rendszerek (kidolgozás alatt); 3. rész: Előtisztítás; 4. rész: Előkezelés; 5. rész: Tavas szennyvíztisztítás; 6. rész: Eleveniszapos tisztítás; 7. rész: Biológiai fixfilmes reaktorok; 8. rész: Iszapkezelés és -tárolás; 9. rész: Szageltávolítás és szellőztetés; 10. rész: Biztonsági alapelvek; 11. rész: A szükséges általános adatok; 12. rész: Vezérlés és automatizálás; 13. rész: Vegyszeres tisztítás. Szennyvíztisztítás kicsapatással/pelyhesítéssel; 14. rész: Fertőtlenítés; 15. rész: Az oxigénbevitel mérése tiszta vízben, az eleveniszapos telepek levegőztetőmedencéiben; 16. rész: Fizikai (mechanikus) szűrés. A szabványsorozat 1. része, az MSZ EN 12255-1:2025 magyar nyelvű változatának kidolgozása a legsürgetőbb, a legfontosabb.
tovább
Építőipari termék környezetre gyakorolt hatása – MSZ EN ISO 14025, MSZ EN 15804
|
A 2024/3110/EU rendelet az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált szabályok megállapításáról és a 305/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről bevezeti a teljesítmény- és megfelelőségi nyilatkozatot (Declaration of Performance and Conformity, DoPC). Ebben a gyártónak nemcsak terméke műszaki teljesítményéről, hanem a termékre vonatkozó életciklus-elemzés (LCA) alapján, a környezetvédelmi jellemzők figyelembevételével terméke teljes életciklusa alatti környezeti fenntarthatósági teljesítményéről is nyilatkoznia kell (beleszámítva a felhasznált csomagolást is). Az LCA-számítás kereteit az MSZ EN ISO 14025 és az MSZ EN 15804 szabvány határozza meg, de szükség van terméktípusonként részletesebb szabályokra is, amelyeket az adott termékek/terméktípusok európai szabványai tartalmaznak.
tovább
EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK ÉS HÍREK
|
A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok.
A közleményekkel/hírekkel kapcsolatban további tájékoztatás (részvételi lehetőség a munkában, a dokumentumok elérhetősége stb.) a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.
Okos- és fenntartható városok és közösségek – ISO/IEC JTC 4
|
A Nemzetközi Elektrotechnikai Bizottság (IEC) és a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) létrehozott egy új közös műszaki bizottságot, az ISO/IEC JTC 4-et, melynek feladata az okos- és fenntartható városok és közösségek fő jellemzőinek meghatározása, illetve ezek szabványosítása: a fenntartható fejlődés és működés megvalósításához kapcsolódó követelmények, keretrendszerek, iránymutatások és támogató technikák, valamint eszközök. A JTC 4 felelős az okos- és fenntartható városok és közösségek általános rendszer- és infrastrukturális jellemzőinek meghatározásáért, valamint a szakterület átfogó ISO/IEC szabványosítási munkaprogramja koordinálásáért.
tovább
Kiberbiztonság – nemzetközi, európai és nemzeti szabványok
|
A digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a tárgyak internete, azaz a fokozott összekapcsolhatóság a kibertámadások megnövekedett kockázatát jelenti. Az IT és az OT (operatív technológia) egyre növekvő konvergenciájával és a technológia folyamatos fejlődésével a kiberfenyegetések elleni védelemnek is lépést kell tartania. Az MSZ ISO/IEC 27001 szabvány és számos más nemzetközi, európai és nemzeti szabvány jelentős segítséget nyújt a kiberbiztonsági kockázatok felméréséhez, értékeléséhez és a szükséges, a kiberbiztonságot növelő intézkedések meghatározásához.
tovább
IEC szabványosító munkacsoport ülése Budapesten
|
Az IEC/SC 121B Kisfeszültségű kapcsoló- és vezérlőberendezések nemzetközi szabványosító műszaki bizottság PT 61641 munkacsoportja május 21. és 23. között a Magyar Szabványügyi Testület Székházában tartott szabványegyeztetést. A munkacsoport az IEC/TR 61641:2014 Enclosed low-voltage switchgear and controlgear assemblies. Guide for testing under conditions of arcing due to internal fault című, a berendezések belső hibája miatti, levegőben keletkező ívkisülése vizsgálatának elvégzéséhez szükséges útmutatást tartalmazó műszaki jelentésen dolgozik.
tovább
A Valkyr Informatikai Kft. – az MSZT új ügyfele – minőségirányítási és információbiztonság-irányítási rendszerének sikeres auditálása
|
2025 májusában sikereresen lezárult a Valkyr Informatikai Kft. MSZ EN ISO 9001:2015 szabvány szerinti minőségirányítási rendszerének (MIR) okirat megújító, valamint MSZ ISO/IEC 27001:2023 szerinti információbiztonság-irányítási rendszere (IBIR) tanúsítási auditálása. A sikeres audit alapján az MSZT kiadta a nemzeti (MSZT-) és a nemzetközi (IQNET-) tanúsítványokat. A szervezet minőségirányítási rendszerének (MIR) alkalmazási területe: információtechnológiai szaktanácsadás, informatikai rendszer-integráció, informatikai rendszerek üzemeltetése, informatikai rendszerek oktatása, informatikai rendszereket támogató szolgáltatások; információbiztonság-irányítási rendszerének (IBIR) alkalmazási területe pedig: információtechnológiai szaktanácsadás, informatikai rendszer-integráció, informatikai rendszerek üzemeltetése, informatikai rendszerek oktatása, informatikai rendszereket támogató szolgáltatások során az ügyfél- és saját adatok megfelelő védelmének biztosítása, a megkövetelt szabályozási követelmények folyamatos betartásával.
tovább
MSZT-auditorok munkájának elismerése
|
A Magyar Szabványügyi Testület 2025. május 7-én oklevél adományozásával ismerte el két vezető auditor magas szintű szakmai tevékenységét és elkötelezettségét az MSZT iránt. Tevékenységük nagymértékben elősegítette az MSZT tanúsítási szolgáltatása jó hírnevének megőrzését, közismertté tételét és üzleti sikereit. Vincze Terézia (MIR-KIR-EgIR vezető auditor) 18 éven, Dr. Tóth Zoltán (MIR-MEES vezető auditor, IBIR-auditor) pedig 22 éven át működött közre MSZT-eljárásokban.
tovább
35 éve alakult meg az IQNET
|
1989-ben hat ország (Franciaország, Németország, Svájc, Belgium, Dánia és Anglia) tanúsító szervezetei hozták létre az Európai Minőségügyi Hálózatot (EQNet – European Quality Network), melyet 1990-ben IQNET-re neveztek át. Jelenleg 34 ország képviseletében 36 teljes jogú tagja van a hálózatnak. Ezt további 3 társult tag bővíti. Az MSZT – Magyarország képviseletében – 1998-tól teljes jogú tagja a hálózatnak.
tovább
A felszín alatti vízzel és a földtani közeggel kapcsolatos jogszabályok
|
A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Az elvárt jogszabályi követelményeknek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghatározása érdekében elengedhetetlen a jogszabályok változásának nyomon követése.
tovább
Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás az MSZT honlapján az MSZT-Akadémia Képzések menüpont alatt vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 06 1 4566 925.
tovább
Nevelési és oktatási intézmények tervezési előírásai – szakmai konferencia, június 19.
|
Az MSZT 2025. június 19-én szakmai konferenciát szervez nevelési és oktatási intézmények tervezési előírásai témakörben, a bölcsődék (MSZ 24203-7:2023), az óvodák (MSZ 24203-1:2021) és az iskolák (MSZ 24203-2:2025) tervezési előírásai tárgyú szabványok ismertetése és egységes értelmezése, valamint a szabványokban szereplő előírásokon túli környezet elemzése szándékával. A szakmai fórumon a szabványkidolgozásban részt vevő állami intézmények szakemberei/képviselői és gyakorló építészek tartanak előadást. A fórum tárgyát képező szabványokat a szakmai fórum résztvevői kedvezményesen vásárolhatják meg.
tovább
A CPR (2024/3110/EU) és a harmonizált termékszabványok – szakmai fórum, 2025. szeptember/október
|
A 2026. január 8-tól érvényes új CPR (2024/3110/EU) rendelet az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált szabályok megállapításáról és a 305/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről alapvető követelményként kezeli az építési termékek környezeti terhelése jellemző közreadását. Bár bizonyos előírásai csak az új harmonizált termékszabványok megjelenésével válnak kötelezővé, érdemes már előre felkészülni az új eljárásokra. A szakmai fórum az új CPR-ről, valamint a CPR-hez kapcsolódó harmonizált termékszabványokról, illetve szabványkidolgozásokról ad majd tájékoztatást.
tovább
Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre
|
2025 májusában az Online Szabványkönyvtárnak 26 új előfizetője volt, 149 korábbi előfizető pedig meghosszabbította előfizetését. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 6 előfizetésre került sor.
Az MSZT-be való belépésről, a tagsági feltételekről, az MSZT tagjairól és a Műszaki Bizottságokról bővebb információ az MSZT honlapján.
A Magyar Szabványügyi Testület Tanúsítási Titkársága tanúsítási menedzser munkakörbe keres munkavállalót.
tovább
|