Feliratkozás Vélemény

2025. március

Hírlevél

► Szabványosítás • Tanúsítás • Szabványinformáció • Szakmai rendezvények ◄
• Webáruház • Online szolgáltatások • Szabványbolt •

NEMZETI SZABVÁNYÁLLOMÁNY VÁLTOZÁSAI


Szabványok megjelenése

2025. március 1-jén 143 db új nemzeti szabvány jelent meg, amelyek megoszlása a következő:

67 db MSZ EN, 31 db MSZ EN ISO, 29 db MSZ EN IEC, 1 db MSZ EN ISO/IEC, 2 db MSZ CEN/TR, 4 db MSZ CEN/TS, 2 db MSZ CEN ISO/TS, 1 db MSZ CEN/CLC/TR, 2 db MSZ CLC/TS, 1 db MSZ CEN/CLC ISO/IEC/TS, 2 db MSZ CWA és 1 db MSZ HD.

tovább


Szabványok visszavonása

2025. március 1-jén összesen 98 db nemzeti szabvány visszavonására került sor. Ebből 58 db új magyar nemzeti szabvány közzététele miatt került visszavonásra, 40 db magyar nemzeti szabvány pedig az új kiadásukkal együtt a megadott időpontig párhuzamosan érvényes. A párhuzamos együttélés elősegíti a szervezetek fokozatos átállását az új kiadás alkalmazására.


Szabványok szövegének változása (helyesbítés, módosítás)

A Magyar Szabványügyi Testület 2025. március 1-jén 8 db nemzeti szabvány helyesbítését és 11 db nemzeti szabvány módosítását tette közzé.


MAGYAR NYELVEN MEGJELENT SZABVÁNYOK

2025. március 1-jén 9 db magyar nyelvű szabvány jelent meg.

tovább


Termékrendszerek ökohatékonyság-értékelése
– MSZ EN ISO 14045

Az MSZ EN ISO 14045:2012 Környezetközpontú irányítás. Termékrendszerek ökohatékonyság-értékelése. Alapelvek, követelmények és iránymutatások (ISO 14045:2012) szabvány az ökohatékonyság-értékelés hatásterületének és céljának meghatározását; a környezeti felmérést; a termékrendszerérték-felmérést; az ökohatékonyság számszerűsítését; az értelmezést (beleértve a minőségbiztosítási szempontokat/eredményeket); a jelentéstételt és az ökohatékonyság-értékelés kritikai átvizsgálását tartalmazza.

tovább


Rozsdamentes acélok jellemzői – MSZ EN 10088-1

Az MSZ EN 10088-1:2024 Rozsdamentes acélok. 1. rész: A rozsdamentes acélok jegyzéke szabvány az ausztenites, ausztenites-ferrites, ferrites, martenzites és kiválásosan keményedő, korrózióálló, hőálló és kúszásálló acélok jelölését, adagelemzés szerinti vegyi összetételét, felhasználási és fizikai tulajdonságait, valamint a nikkel- és kobaltötvözetek vegyi összetételi előírásait tartalmazza.

tovább


Keverővíz betonhoz – MSZ EN 1008

Az MSZ EN 1008:2003 Keverővíz betonhoz. A betonkeverékhez szükséges víz mintavétele, vizsgálata és alkalmasságának meghatározása, beleértve a betongyártási folyamatból visszanyert vizet is szabvány tartalmazza a különböző víztípusokat (ivóvíz, betonipari folyamatokból visszanyert víz, föld alatti forrásból származó víz, természetes eredetű felszíni víz és ipari szennyvíz, tengervíz vagy brakkvíz, szennyvíz) és megadja az MSZ EN 206 és így az MSZ 4798 szerint gyártott betonok készítéséhez a megfelelő vízre vonatkozó követelményeket, valamint leírja a megfelelőségük értékelésének módszereit. Az A melléklet részletezi a betonipari folyamatokból visszanyert víz felhasználására vonatkozó követelményeket, foglalkozik a felhasznált vízzel, az adalékanyagokkal, a tárolással, a kémiai és fizikai tulajdonságokkal és az ellenőrzéssel.

tovább


Hulladékok jellemzése – MSZ CEN/TS 17943

Az MSZ CEN/TS 17943:2024 Hulladékok jellemzése. Útmutató a hulladék elem- és anyagtartalmának meghatározásához szabvány a hulladékokban található elemek és anyagok meghatározását segítő EN-szabványokat sorolja fel. Folyamatábrán mutatja be a folyékony és a szilárd hulladékok vizsgálatát, valamint vizsgálatijegyzőkönyv-mintákat is tartalmaz.

tovább


Elektronikus eszközök elektrosztatikus jelenségek elleni védelme – MSZ EN IEC 61340-5-1

Az MSZ EN IEC 61340-5-1:2024 Elektrosztatika. 5-1. rész: Elektronikus eszközök elektrosztatikus jelenségek elleni védelme. Általános követelmények (IEC 61340-5-1:2024) szabvány meghatározza az ESD-védelmi program létrehozására, végrehajtására és fenntartására vonatkozó adminisztratív és műszaki követelményeket. Azokra a szervezetekre vonatkozik, amelyek olyan villamos vagy elektronikus alkatrészeket, összeszerelt egységeket és berendezéseket gyártanak, dolgoznak fel, szerelnek össze, telepítenek, csomagolnak, címkéznek, szervizelnek, vizsgálnak, ellenőriznek, szállítanak vagy egyéb módon kezelnek, amelyek elviselik az emberitest-modell (HBM) szerinti legfeljebb 100 V-os és a feltöltött alkatrészmodell (CDM) szerinti legfeljebb 200 V-os elektrosztatikus kisülést, továbbá amelyek esetén az elszigetelt vezetőkkel szembeni védelem az elszigetelt vezetők maximális feszültségének 35 V-ban való korlátozásával van megoldva.

tovább


Túláramvédelem – MSZ HD 60364-4-43

Az MSZ HD 60364-4-43:2024 Kisfeszültségű villamos berendezések. 4-43. rész: Biztonság. Túláramvédelem (IEC 60364-4-43:2023) szabvány az aktív vezetők, a PEN-vezetők, a PEM-vezetők és a PEL-vezetők túláram által okozott káros hatásai elleni védelmének és a túláramvédelmi intézkedések összehangolásának követelményeit határozza meg. Számos fontos műszaki változtatást tartalmaz az előző kiadáshoz képest.

tovább


Vezető nélküli targoncarendszerek biztonsága
– MSZ EN ISO 3691-4

Az MSZ EN ISO 3691-4:2023 Ipari targoncák. Biztonsági követelmények és igazolásuk. 4. rész: Vezető nélküli ipari targoncák és rendszereik (ISO 3691-4:2023) szabvány a vezető nélküli ipari targoncák (pl. vezető nélküli jármű, autonóm mobil szállítórobot, robot, önvezető kézikocsi, automatizált platformjármű stb.), valamint rendszereik biztonsági követelményeit és azok igazolásának módjait határozza meg. A szabvány azoknak a targoncáknak az esetében alkalmazható, amelyek képesek működni automata és kézi üzemmódban, a karbantartás során kézi vezérléssel működtethetők és alkalmasak egy vagy két utas (nem targoncavezető) szállítására.

tovább


Gabonafélék T-2 toxin- és HT-2 toxintartalmának meghatározása – MSZ EN 16923

Az MSZ EN 16923:2023 Élelmiszerek. A T-2 toxin és a HT-2 toxin meghatározása gabonafélékben, valamint csecsemőknek és kisgyermekeknek szánt gabonatermékekben, SPE-tisztítással és HPLC-MS/MS-sel szabvány elsősorban a kukorica, a búza, az árpa, a zab és a rozs, illetve az ezeket alapanyagként felhasználó termékek vizsgálatára alkalmas módszert írja le.

tovább


Az éghajlatváltozás figyelembevétele a nukleáris biztonság szempontjából – MSZ EN ISO 19443:2022/A1

Az MSZ EN ISO 19443:2022/A1:2025 Minőségirányítási rendszerek. Az ISO 9001:2015 alkalmazásának egyedi követelményei az atomenergia-ellátási láncban, a nukleáris biztonság szempontjából fontos termékeket és szolgáltatásokat beszállító szervezetek számára. 1. módosítás: Az éghajlatváltozás elleni fellépést célzó intézkedések (ISO 19443:2018/Amd 1:2024) szabványmódosítás az éghajlatváltozással kapcsolatos szempontokkal egészíti ki az alapszabvány 4.1. és 4.2. szakaszát.

tovább


HIÁNYPÓTLÓ, IDEGEN NYELVŰ NEMZETI SZABVÁNYOK

A szabványok magyar nyelvű változatának kidolgozásához az MSZT várja azon cégek, szolgáltatók, szervezetek stb. jelentkezését, akik az MSZT-vel együttműködve támogatnák a szabvány(ok) magyar nyelvű kiadását – segítve ezzel az egységes értelmezést. A támogatással kapcsolatban további információkért, kérjük, keressen bennünket a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.


Repülőtéri utasbeszálló hidak – MSZ EN 12312-4

Az MSZ EN 12312-4:2025 Légi közlekedés földi berendezései. Egyedi követelmények. 4. rész: Utasbeszálló hidak szabvány meghatározza azokat műszaki követelményeket, amelyek figyelembevételével – rendeltetésszerű használat esetén – minimalizálhatók az utasbeszálló hidak (PBB-k) üzembe helyezése, üzemeltetése és karbantartása során esetleg előforduló veszélyek. A szabvány a CEN/TC 274 európai műszaki bizottság által kidolgozott, 20 db-ból álló szabványsorozat része.

tovább


A vállalati karbonlábnyom csökkentése – MSZ EN ISO 14040,
MSZ EN ISO 14044, MSZ EN ISO 14064-1, MSZ EN ISO 14064-2, MSZ EN ISO 14067, MSZ EN ISO 14083

Az üvegházhatású gázok és a környezetközpontú irányítási rendszerszabványok alkalmazásával pontosan nyomon követhető és csökkenthető a karbonlábnyom. Ez nemcsak hatékonyabb környezetvédelmet, hanem üzleti, illetve versenyelőnyt is eredményez. Csökkennek a szabályozási költségek; az ellátási lánc kevésbé függ a klímaváltozástól; bővül a fogyasztói igényeknek megfelelő, fenntartható termékek köre; növekszik az energiahatékonyság; a zöldberuházások és ezek támogatása gazdasági/pénzügyi előnyöket eredményeznek; kedvezően alakul a szervezet arculata (a vállalati imázs), ami növeli a márkahűséget.

tovább


A NEMZETI SZABVÁNYOSÍTÁS EGYÉB HÍREI


Új iskolaszabvány – MSZ 24203-2

Hamarosan megjelenik az MSZ 24203-2:2025 Nevelési és oktatási épületek tervezési előírásai. 2. rész: Iskolák új iskolaszabvány, amely felváltja (egyesíti) az MSZE 24203-2:2012, az MSZE 24203-3:2012 és az MSZ 24203-4:2007 szabványokat. Összefoglalja az általános iskolákra, a középfokú oktatási intézményekre és az egyéb, többcélú közoktatási intézményekre vonatkozó követelményeket. Tartalmazza továbbá a digitalizáció, a mobilitás és a rugalmas térkialakítás, az akadálymentesítés, a modern berendezések, az okoseszközök és az egészségvédelem szempontjait is. Az iskolaszabványok témakörben az MSZT szakmai fórumot szervez május végén/június elején.

tovább


Az ESG-beszámolót támogató szabványok – vállalatirányítási rendszerszabványok

Hatályba lépett a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól szóló 2023. évi CVIII. törvény. A törvény szerint számos vállalkozás számára kötelező az éves ESG-beszámoló elkészítése (Environmental – környezeti, Social – társadalmi, Governance – vállalatirányítási). A szabványok hasznos és értékes támogatást nyújtanak az ESG-beszámolókkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséhez, így a fenntarthatósági célok eléréséhez is. A beszámoló elkészítéséhez nélkülözhetetlenek a társadalmi témakör egészét, ezen belül a vállalatirányítást támogató rendszerszabványok is (MSZ ISO 37301, MSZ ISO 37001, MSZ ISO 37002).

tovább


EURÓPAI ÉS NEMZETKÖZI SZABVÁNYOSÍTÁSSAL KAPCSOLATOS KÖZLEMÉNYEK ÉS HÍREK

A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a Közlemények menüpontban a nemzeti szabványosítással kapcsolatos közleményeken túl megtalálhatók az európai és a nemzetközi szabványosítás legfontosabb hírei (a következő linkek alatt): Új európai szabványkiadványok (CEN, CENELEC, ETSI); Kidolgozás alatt lévő európai szabványok (szabványtervezetek) (CEN, CENELEC); Új nemzetközi szabványkiadványok (ISO, IEC); Európai (CEN) szabványosító műszaki bizottságok; Európai (CENELEC) szabványosító műszaki bizottságok.

A közleményekkel/hírekkel kapcsolatban további tájékoztatás (részvételi lehetőség a munkában, a dokumentumok elérhetősége stb.) a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.


Utak karbantartása – CWA 18175, CWA 18176

A CWA 18175:2025 Road maintenance operations guided by XR technologies combined with a robotic modular platform (XR-technológiák által irányított és moduláris robotplatformmal kombinált útkarbantartási műveletek) CEN munkaértekezleti megállapodás iránymutatást ad egy átfogó keretrendszer kialakításához, amelyet a különböző útkarbantartási tevékenységek automatizálására terveztek, ezáltal a veszélyes feladatok ember-robot együttműködéssé alakíthatók át. A CWA 18176:2025 Decision Support System for highway maintenance planning (Döntéstámogató rendszer az autópályák karbantartásának tervezéséhez) CEN munkaértekezleti megállapodás pedig leírja az útkarbantartási döntéstámogató rendszer fő funkcióit, jellemzőit, elemeit és információáramlását, emellett javaslatot tesz a megvalósításra. A rendszer célja az állapotelemzés, a karbantartási tevékenységek rangsorolása, valamint karbantartási tervek és munkarend ajánlása olyan adatok elemzése alapján, mint az infrastruktúra (utak, hidak, alagutak, biztonsági elemek stb.) állapota, forgalmi adatok és a korábbi karbantartási tevékenységekre vonatkozó információk.

tovább


RENDSZERTANÚSÍTÁS


ARANYOKLEVÉL – az Infoplan Mérnökiroda Kft. MSZ EN ISO 9001, MSZ EN ISO 14001 és MSZ ISO 45001 szabvány szerinti rendszereket magában foglaló integrált irányítási rendszere működtetésének elismerése

Az MSZT azoknak a szervezeteknek adományoz ARANYOKLEVELET, amelyek irányítási rendszerüket eredményesen működtetik és fejlesztik, valamint tanúsítványukat legalább 12 éven keresztül fenntartják a Magyar Szabványügyi Testületnél. A Magyar Szabványügyi Testület az Infoplan Mérnökiroda Kft. MSZ EN ISO 9001 szerinti rendszerét 1997-től, MSZ EN ISO 14001 szerinti rendszerét 2004-től, MSZ ISO 45001 szerinti rendszerét 2010-től tanúsítja. Az integrált irányítási rendszer alkalmazási területe: műszaki tervezési tevékenység mérnöki szolgáltatásokkal.

tovább


A BSIS Informatikai Szolgáltató és Tanácsadó Zrt. – az MSZT új ügyfele – integrált irányítási rendszerének sikeres tanúsítása

A Magyar Szabványügyi Testület a BSIS Informatikai Szolgáltató és Tanácsadó Zrt. integrált [MSZ EN ISO 9001:2015 (minőségirányítás), MSZ ISO/IEC 27001:2023 (információbiztonság-irányítás)] irányítási rendszere a sikeres audit eredményeként rendelkezik érvényes nemzeti MSZT- és nemzetközi IQNET-tanúsítvánnyal. Az integrált irányítási rendszer tanúsított alkalmazási területe a MIR területén: térinformatikai, mobil- és webalapú szoftveralkalmazások tervezése, fejlesztése, bevezetése, támogatása, üzemeltetése, kapcsolódó tanácsadás és információtechnológiai kutatások, ami az IBIR területén kiegészül a szolgáltatások végrehajtása során az ügyfél- és a saját adatok védelme, valamint a szolgáltatások folyamatos rendelkezésre állásának biztosítása területtel.

tovább


Az MSZT Megfelelőségtanúsítási Kollégium (MK) ülése

Az MSZT Megfelelőségtanúsítási Kollégium 2025. február 13-án tartotta online ülését. Az ülés témái a következők voltak: az MSZT jövőképe, stratégiája. Az irányítási és működési politika, a pénzügyi helyzet (bevételek és kiadások szerkezete) áttekintése; tájékoztatás az MSZ EN ISO/IEC 17021-1:2016 szabvány követelményeiről, valamint a pártatlanság és érdek-összeférhetetlenségek kezeléséről; tájékoztatás a Tanúsítási Titkárság akkreditációs felülvizsgálatainak és belső auditjainak eredményeiről, az irányítási rendszerek tanúsítását végző szervezeti egység 2024. évi tevékenységéről.

tovább


MSZT Tanúsítási Szolgáltatás
– Általános Szerződési Feltételek módosítása – 2025. 02. 25.

A Magyar Szabványügyi Testület 2025. február 25-ei hatállyal módosította a tanúsított ügyfelei részére nyújtott szolgáltatások igénybevételére vonatkozó Általános Szerződési Feltételek dokumentumát (ÁSZF). Az 1. fejezetben az IBIR esetében a benyújtandó dokumentumok köre a következővel egészül ki:

„A kontrollok összehasonlító dokumentációja, amennyiben azok nem az ISO/IEC 27001 követelményszabvány A melléklete alapján kerülnek meghatározásra.” (2/8 oldal)

tovább


Zajjal és rezgéssel kapcsolatos jogszabályok

A jogszabályi és egyéb követelmények azonosítása, illetve az ezzel kapcsolatos megfelelőség kiértékelése a környezetközpontú irányítási rendszerek fajsúlyos kérdésköre. Az elvárt jogszabályi követelményeknek való megfeleléshez szükséges intézkedések meghatározása érdekében elengedhetetlen a jogszabályok változásának nyomon követése.

tovább


OKTATÁS/KÉPZÉS

Az MSZT szabványokon alapuló képzéseivel és szakmai fórumaival is segíti a gazdaság szereplőit. A képzésekről és szakmai fórumokról átfogó és részletes tájékoztatás az MSZT honlapján az MSZT-Akadémia Képzések menüpont alatt vagy az oktatas@mszt.hu címen, illetve telefonon: 06 1 4566 925.

tovább


EGYÉB HÍREK


Az MSZT online szolgáltatásait igénybe vevők köre

2025 februárjában az Online Szabványkönyvtárnak 44 új előfizetője volt, 157 korábbi előfizető pedig meghosszabbította előfizetését. Az Online Szabványügyi Közlöny esetében 3 előfizetésre került sor.


AZ MSZT ÚJ TAGJAI

A Magyar Szabványügyi Testület új tagjai: Atexpressz Kft., BUDASOL Mfg. Kft. (CEN/TC 33/WG 3), Országos Magyar Méhészeti Egyesület (ISO/TC 34/SC 19, ISO/TC 34/SC 19/WG 1, ISO/TC 34/SC 19/WG 2, ISO/TC 34/SC 19/WG 3, ISO/TC 34/SC 19/WG 4), Robert Bosch Kft. (CEN/CLC/JTC 21, CEN/CLC/JTC 21/WG 3, ISO/IEC JTC 1/SC 42, ISO/IEC JTC 1/SC 42/WG 1), TeraPlast Magyarország Kft. (MSZT/MB 130, MSZT/MB 711, MSZT/MB 712).

tovább

Az MSZT-be való belépésről, a tagsági feltételekről, az MSZT tagjairól és a Műszaki Bizottságokról bővebb információ az MSZT honlapján.


  Feliratkozás Vélemény