A vállalati fenntarthatósági irányelv, a CSRD a magyar jogrendszer részévé vált 2024 áprilisában. Ennek értelmében a jogszabályban meghatározott vállalatok számára évente kötelezővé teszik az ESG-adatszolgáltatást. Az ESG a környezeti (Environmental), a társadalmi (Social) és a vállalatirányítási (Governance) szavak angol rövidítése. Az ESG-beszámolók tartalmát az ESRS európai fenntarthatósági jelentéstételi standardok írják elő.
Korábban összefoglalásképpen olvashattak az ESG-t támogató szabványokról, e cikkben folytatjuk az előírt kritériumok teljesítését támogató szabványok ismertetését.
A társadalmi témakör egészét támogató szabványok
Munkahelyi egészségvédelmet és biztonságot támogató szabványok
MSZ ISO 45001 A munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszere. Követelmények alkalmazási útmutatóval (kétnyelvű kiadás, angol–magyar nyelvű)
A szabvány megadja a munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági (MEB) irányítási rendszerek követelményeit, és útmutatót ad alkalmazásukhoz a szervezetek számára annak érdekében, hogy a munkavállalók munkával összefüggő sérüléseit és egészségkárosodását megelőzze, valamint biztonságos és egészséges munkahelyeket teremtsen.
A szabvány meghatározza a munkavédelmi politika, a célkitűzések, a tervezés, a végrehajtás, a működtetés, az auditálás és a felülvizsgálat kritériumait. A legfontosabb elemek közé tartozik a vezetői elkötelezettség, a munkavállalók részvétele, a veszélyek azonosítása és a kockázatértékelés, a jogi és szabályozási megfelelés, a vészhelyzeti tervezés, az események kivizsgálása és a folyamatos fejlesztés. Az ISO 45001 az egészségvédelmi és biztonsági kockázatok szisztematikus kezeléséhez a „tervezés – végrehajtás – ellenőrzés – intézkedés” (Plan-Do-Check-Act) módszert alkalmazza.
MSZ ISO 45003 A munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítása. Pszichológiai egészség és biztonság a munkahelyen. Irányelvek a pszichoszociális kockázatok kezeléséhez (magyar nyelvű)
A szabvány útmutatást ad a pszichoszociális kockázatok kezeléséhez és a munkahelyi jóllét elősegítéséhez a munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági (MEB) irányítási rendszer részeként. Az MSZ ISO 45003 kiemeli, hogy a szervezet felelős a munkavállalók és más, a tevékenységei által érintett személyek munkahelyi egészségvédelméért és biztonságáért. Ez a felelősség magában foglalja e személyek testi és pszichológiai egészségének támogatását, valamint védelmét.
A pszichoszociális kockázatok (pszichológiai egészség és/vagy lelki/mentális egészség) hatékony kezelése olyan előnyökhöz vezethet, mint a munkavállalók jobb elkötelezettsége és elégedettsége, fokozott termelékenység, innováció és szervezeti fenntarthatóság.
Az MSZ ISO 45003 arra vonatkozó információkat is tartalmaz, hogyan lehet növelni a pszichoszociális kockázatokkal kapcsolatos tudatosságot és felkészültséget, valamint az érintett munkavállalók felépülésének és munkába való visszatérésének támogatását.
Zajdon Anna
2025. január