A tevékeny és önálló életvitel (AAL) szabványai

Az orvostudomány, az egyéb támogató tudományok, valamint a technika fejlődése eredményeképpen a mai emberek többsége jóval magasabb életkort él meg, mint korábban. Kiemelt fontosságú ezért az idősekkel rendszerszinten is foglalkozni. A Tevékeny és Önálló Életvitel program (Active Assisted Living, AAL) egy európai program, amelynek célja az idősek életvitelének segítése infokommunikációs eszközök és szolgáltatások kifejlesztése révén. Otthon, a közösségben és a munkahelyen töltött aktív és egészséges időskort szolgáló innovatív IKT-alapú termékek, rendszerek és szolgáltatások segítségével javítható az idős emberek életminősége, önállósága, a közösségi életben való részvétele, készségei és foglalkoztathatósága, továbbá növelhető az egészségügyi ellátás és szociális gondozás hatékonysága.

Az IEC Aktív tevékeny és önálló életvitellel foglalkozó rendszerbizottsága (SyC AAL) az AAL számára kidolgozott egy modellt és referenciaarchitektúrát az AAL fejlesztésének és bevezetésének irányítására. Az IEC 63240 A tevékeny és önálló életvitel (AAL) referenciaarchitektúrája és architektúramodellje szabványsorozat két része külön-külön foglalkozik a referenciaarchitektúrával és az architektúramodellel.

MSZ IEC 63240-1:2025 A tevékeny és önálló életvitel (AAL) referenciaarchitektúrája és architektúramodellje. 1. rész: Referenciaarchitektúra szabvány információkat nyújt az alkalmazhatóság és a hozzáférhetőség biztosításához a legkorábbi szakaszoktól kezdve, valamint útmutatást ad a fejlesztőknek e követelmények beépítéséhez. Emellett foglalkozik további szempontokkal is, mint pl. biztonság, magánélet védelme, megbízhatóság, rugalmasság.

A szabvány AAL-lel kapcsolatos általános fogalmakat határoz meg és terminológiát vezet be. Általános szabályokat ad az AAL-rendszerek és -szolgáltatások tervezői számára a rendszerek tervezésének megkönnyítése érdekében.

Az IEC 63240-1 első kiadása 2020-ban jelent meg. A kiadása óta az IEC Aktív tevékeny és önálló életvitellel foglalkozó rendszerbizottsága számos forrásból további információkat gyűjtött, és ezeket beépítették a 2025-ös verzióba; ezek például az orvosi adatgyűjtésre használt, gyógyászati célú, testfelszíni hálózati rendszer (medical body area network system, MBANS), illetve a felhőalapú és peremhálózati (felhasználóközeli) megoldások igényeinek meghatározása az architektúra szempontjából.

A második rész az AAL-architektúramodellt határozza meg: MSZ IEC 63240-2:2023 A tevékeny és önálló életvitel (AAL) referenciaarchitektúrája és architektúramodellje. 2. rész: Architektúramodell. A szabvány keretrendszert biztosít az egyes alkalmazási esetek közös szemléleten és terminológián alapuló elemzésére, amely alapvető az AAL-rendszer komponensei átjárhatóságának kialakításakor. A dokumentum segíti meghatározott AAL-alkalmazási esetek leképezését, és támogatja az átjárhatósági problémák hiányosságainak elemzését.

A szabványok magyar nyelvű változatának kidolgozásához az MSZT várja azon cégek, szolgáltatók, szervezetek stb. jelentkezését, akik az MSZT-vel együttműködve támogatnák a szabvány magyar nyelvű kiadását. A támogatással kapcsolatban további információkért, kérjük, keressen bennünket a szabvtit@mszt.hu elérhetőségen.

 

Zajdon Anna

2025. július