Akkreditálás új alapokon!
A 2019. február 1-jén magyarul megjelent MSZ EN ISO/IEC 17011:2018 Megfelelőségértékelés. Megfelelőségértékelést végző szervezeteket akkreditáló testületekre vonatkozó követelmények (ISO/IEC 17011:2017) című szabvány megteremti a bizalmat az akkreditáló testületek működése iránt, valamint alkalmazható a regionális és nemzetközi szinten létrejött szakértői értékelési mechanizmusok támogatására is.
A szabvány szövegében az akkreditálás által lefedett tevékenységekbe beletartozik, de nem kizárólagosan, a vizsgálat, a kalibrálás, az ellenőrzés, továbbá az irányítási rendszerek, a személyek, a termékek, a folyamatok és szolgáltatások tanúsítása, a jártassági vizsgálatok szervezése, a referenciaanyagok előállítása, a validálás és az igazolás (verifikálás). A szabvány követelményeket határoz meg az akkreditáló testületek kompetenciájára, működésére és pártatlanságára vonatkozóan.
Az érdekelt feleknek tudniuk kell arról, hogy a megfelelőségértékelést végző szervezetek felkészültek feladataik ellátására. Ez célszerűen kompetenciájuk pártatlan igazolásával biztosítható. Itt kapcsolódnak be az igazolást kibocsátó akkreditáló testületek, amelyeknek függetlenül és pártatlanul kell végezniük munkájukat. Az akkreditáló testületek a megfelelőségértékelést végző szervezetek (pl. tanúsítók, vizsgálólaboratóriumok, referenciaanyag-gyártók stb.) akkreditálásakor azt bizonyítják, hogy e szervezetek működése megfelel az adott nemzetközi szabványoknak és esetenként más rendelkező dokumentumoknak.
A megfelelőségértékelést végző szervezetek akkreditálását ellátó rendszer célja a megfelelőségértékelés következetes alkalmazása a nemzetközi konszenzuson alapuló szabványokra és a megfelelőségértékelő alrendszerekre vonatkozóan a közegészségügy, a biztonság, a környezet és a jólét javára, valamint a jogalkotók és a végfelhasználók támogatására. Ez elősegítheti a nemzeti és a határokon átnyúló kereskedelmet, összhangban a kereskedelmi hatóságok és a szervezetek törekvéseivel.
Az előző kiadáshoz képest a legfontosabb változások a következők:
- a CASCO közös szabványfelépítésével való összehangolás, illetve a CASCO „közös elemeinek” beépítése a pártatlansággal, a bizalmassággal, a panaszokkal és a fellebbezéssel, valamint az irányítási rendszerrel kapcsolatos szakaszokba;
- a jártassági vizsgálat szervezésének akkreditálási tevékenységként való elismerése;
- új meghatározások: „akkreditálási alrendszer”, „rugalmas akkreditálás”, „távértékelés” és „értékelési program”;
- bevezetésre került a kockázat koncepciója;
- kompetenciakritériumok beépítése a megfelelő szakaszokba, beleértve az ismeretekről és készségekről szóló tájékoztató mellékletet is.
A szabvány magyar nyelvű kiadását a Nemzeti Akkreditáló Hatóság támogatta.
A témában megjelent további magyar nyelven elérhető szabvány:
MSZ EN ISO/IEC 17000 Megfelelőségértékelés. Szakszótár és általános elvek
A szabványalkalmazók az ISO/IEC 17011:2017-ről a linkre kattintva egy online kérdőívet is kitölthetnek, ahol megoszthatják tapasztalataikat, segítséget nyújtva ezzel a szabvány későbbi korszerűsítéséhez.
A szabványok megvásárolhatók az MSZT Szabványboltban vagy megrendelhetők a kiado@mszt.hu e-mail-címen a Megrendelőlap kitöltésével, vagy az MSZT webáruházában.
Forrás: MSZ EN ISO/IEC 17011:2018
Szalay Anna
2019. február